Mortal Kombat – boxart
AmigaCommodore Amiga

Mortal Kombat

Fighting 1993 Probe Software Mortal Kombat ⏱ Krátká · do ~3 h 👥 1–2 · versus 🔞 18+
Mortal Kombat – Ze hry
Ze hry
Mortal Kombat – Titulní obrazovka
Titulní obrazovka

Digitalizovaní herci, krev na obrazovce a hláška Finish Him, zaryté do paměti generace.

Krev na obrazovce, digitalizovaní herci a věta Finish Him, která se zaryla do paměti celé generace. Mortal Kombat, původně arkádový hit studia Midway z roku 1992, dorazil i na Amigu a přinesl na ni jednu z nejkontroverznějších a nejvlivnějších bojových her vůbec.

Na rozdíl od kreslených bojovek vsadil Mortal Kombat na digitalizované záběry skutečných herců, což mu dodalo realistický a pro tehdejší dobu šokující vzhled. Soubojový systém staví na blocích, speciálních pohybech zadávaných kombinacemi směrů a tlačítek a především na proslulých fatalitách, brutálních zakončovacích tazích, kterými poražíte soupeře po vítězném kole. Právě tato násilnost se stala obchodní značkou série.

Midway s Mortal Kombatem zamíchal kartami celého žánru, který do té doby ovládal Street Fighter II od Capcomu. Domácí konverze pro Amigu, vydaná firmou Acclaim, musela zápasit s omezeními platformy, takže ne vždy dosáhla plynulosti a barevnosti arkádového originálu, ale i tak přinesla na počítač zážitek, po kterém hráči toužili. Verze na různých systémech se lišily mírou zobrazené krve.

Kulturní dopad Mortal Kombatu byl obrovský. Kontroverze kolem násilí ve hře sehrály zásadní roli při vzniku amerického ratingového systému ESRB v roce 1994. Série se rozrostla v jednu z nejúspěšnějších herních značek, dočkala se filmů, nespočtu pokračování a statusu popkulturní ikony. Slovo Fatality dnes zná i ten, kdo hru nikdy nehrál.

Dnes je Mortal Kombat na Amize spíš historickou zajímavostí a připomínkou doby, kdy jedna hra dokázala rozpoutat celospolečenskou debatu. Pro fanoušky série i historie médií je to nezbytná zastávka.

Proč hrát: Pro digitalizovanou brutalitu, která změnila bojové hry i celý herní průmysl a zrodila popkulturní fenomén.

Hra 61 z 121 pro Commodore Amiga

Tentýž titul jinde (7)

Arkádový originál Midway z roku 1992 stavěl na digitalizovaných hercích a naturalistickém násilí, které tehdy vyvolalo celosvětový skandál i debaty o cenzuře videoher. Přepsat tenhle vizuální styl na tehdejší domácí platformy nebylo snadné: osmibitová SEGA Master System musela drasticky omezit rozlišení, počet barev i snímků animace, takže postavy působí menší a pohyby trhaněji než v hernách. Verze pro Commodore Amigu z počátku devadesátých let dopadla ještě hůř – stárnoucí hardware už stěží zvládal plynule přehrávat velké digitalizované sprity, hra se načítala z disket a v recenzích bývá zmiňována jako jedna z nejslabších domácích verzí. Pro autentický zážitek z původní hry je tak lepší sáhnout po emulaci arkádového automatu.

Ze stejné série Mortal Kombat →