Wonder Boy – boxart
SMSSEGA Master System

Wonder Boy

Platformer 1987 Escape Wonder Boy ⏱ Střední · ~3–10 h
Wonder Boy – Ze hry
Ze hry
Wonder Boy – Titulní obrazovka
Titulní obrazovka

Prapůvodní Wonder Boy; ubíhající energie vás nutí bez přestání běžet a sbírat ovoce.

Mladík v sukénce, neúprosně ubíhající čas a poušť plná překážek — Wonder Boy je z těch her, které vám během chvíle vštípí jednoduché pravidlo: nikdy se nezastavuj a hlídej si energii.

Jde o klasickou plošinovku, kde se probíjíte zleva doprava skrz pestrá prostředí, přeskakujete propasti, vyhýbáte se nepřátelům a sbíráte ovoce. To ovoce není jen dekorace — funguje jako neustále se tenčící ukazatel energie, který vás nutí jít stále kupředu a nedovolí vám zaváhat. Tahle mechanika dává hře specifické, hektické tempo: je to závod s vlastní vitalitou stejně jako s nepřáteli.

Kouzlo Wonder Boye spočívá v jednoduchosti a okamžité srozumitelnosti. Pravidla pochopíte během prvních vteřin, ale zvládnout jednotlivé úseky vyžaduje preciznost, dobrý odhad skoků a memorování rozložení překážek. Občas vám pomůže i bonus v podobě skateboardu, který přidá rychlost — a s ní i nové riziko. Je to návyková smyčka pokusů a omylů typická pro plošinovky té doby.

Vizuálně sází na barevný, svižný a přívětivý styl, který je dodnes čitelný a milý oku. Hra se stala základem pro celou pozdější značku Wonder Boy, jež se postupně rozrostla do akčních RPG a komplexnějších dobrodružství — ale tady, u kořenů, jde o čistou, nefalšovanou arkádovou zábavu.

Pro hráče, kteří mají rádi přímočaré plošinovky staré školy, kde se počítá reflex a vytrvalost, představuje Wonder Boy příjemnou cestu ke kořenům žánru i jedné z důležitých herních sérií SEGA.

Proč hrát: Pro čistou, návykovou plošinovkovou akci staré školy, kde vás ubíhající energie žene neustále vpřed — kořeny slavné série Wonder Boy.

Hra 4 z 67 pro SEGA Master System

Ze stejné série Wonder Boy →