Značky

Kingdom Hearts

11 titulů v katalogu ⏱ 2002–2020 7 platforem
Kingdom Hearts – obaly dílů série

Kingdom Hearts vznikl v roce 2002 jako nečekané spojení Squaresoft (dnes Square Enix) a Disney - nápad režiséra Tetsuye Nomury propojit akční RPG s postavami z Final Fantasy a světy Disneyho filmů. Hlavní hrdina Sora spolu s Donaldem a Goofym cestuje mezi světy na palubě malé lodi zvané Gummi Ship a navštěvuje místa inspirovaná Alenkou v říši divů, Herculem, Aladinem, Petrem Panem nebo Piráty z Karibiku, zatímco bojuje klíčovou zbraní zvanou Keyblade proti temným tvorům jménem Heartless a později i Nobodies.

Sérii definuje kontrast mezi dětsky laděnou grafikou a překvapivě melancholickým, místy až temným příběhem o přátelství, ztracené identitě a srdcích spojujících světy. Soubojový systém kombinuje rychlou akci v reálném čase s prvky RPG - úrovněmi, kouzly, vyvolávanými disneyovskými spojenci a společníky, kteří se v každém navštíveném světě mění. Nomura si zároveň vysloužil pověst tvůrce hutného, silně symbolického vyprávění a výrazného kostýmního designu postav.

Po úvodním díle na PS2 se série rozrostla do provázané sítě spin-offů vyprávějících jeden souvislý příběh: karetní Chain of Memories na Game Boy Advance přinesl nový soubojový systém, Kingdom Hearts II (2005) prohloubil boj i příběh a představil trio Roxas, Axel a Xion, 358/2 Days na Nintendo DS a Birth by Sleep na PSP s hrdiny Terrou, Ventusem a Aquou vyprávěly předehru, Dream Drop Distance na 3DS a mobilní tituly coded a Union χ doplnily další střípky skládačky. Square Enix později spin-offy shrnul do HD remasterů (1.5, 2.5, 2.8 Final Chapter Prologue) pro PS3 a PS4, čímž zpřístupnil celou historii i bez starších konzolí, než po více než deseti letech čekání konečně dorazil Kingdom Hearts III (2019) na PS4 a uzavřel takzvanou Dark Seeker Saga.

Fanoušci sérii milují pro emotivní hudbu Yoko Shimomury, nostalgické setkání dvou zdánlivě neslučitelných světů a upřímný důraz na přátelství, zároveň si roky stěžují na příběh tak rozvětvený přes desítky titulů na několika platformách, že mu bez znalosti všech spin-offů málokdo plně rozumí. Přesto Kingdom Hearts dokázal, že crossover japonského RPG s hollywoodskou animací může fungovat, ovlivnil pozdější spolupráce japonských studií se západními značkami a zůstává jedním z nejosobitějších a komerčně nejúspěšnějších projektů Square Enix.

Díly série (11)

  1. Kingdom Hearts · 2002

    Ztřeštěný crossover Disney a Final Fantasy, který v roce 2002 spojil dvě odlišné cílovky.

  2. Kingdom Hearts: Chain of Memories · 2004

    Klíčová odbočka mezi jedničkou a dvojkou; v Zámku zapomnění se patra přepisují vzpomínky.

  3. Kingdom Hearts II · 2005

    Vrchol série díky reakčním příkazům a formám splynutí, které zrychlily souboje.

  4. Kingdom Hearts Re: Chain of Memories · 2008

    Trojrozměrný remake handheldového dílu, můstek mezi prvním KH a jeho pokračováním.

  5. Kingdom Hearts 358/2 Days · 2009

    Doplňuje chybějící kapitolu mezi prvním a druhým dílem; odhaluje osud Roxase.

  6. Kingdom Hearts Re:coded · 2010

    Přepracovaná verze mobilního originálu; datová kopie Sory zkoumá vlastní vzpomínky.

  7. Kingdom Hearts: Birth by Sleep · 2010

    Plnokrevný prequel, ne jen odvar pro handheld; dovypráví klíčovou minulost série.

  8. Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance · 2012

    Disneyovské postavy a snový příběh, co připravuje půdu pro velké finále série.

  9. Kingdom Hearts HD 1.5 ReMIX · 2013

    Sbírka, která poprvé na Západě zpřístupnila Final Mix prvního dílu v HD.

  10. Kingdom Hearts III · 2019

    Uzavírá patnáctiletý příběhový oblouk propojující disneyovské světy s vážnou fantasy.

  11. Kingdom Hearts: Melody of Memory · 2020

    Rytmická oslava patnácti let série s přearanžovanými skladbami Yoko Šimomury.